Choroby dziąseł

Warto wiedzieć

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, która pozwala bakteriom w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym pozostać na zębach i zainfekować dziąsła, jest główną przyczyną chorób dziąseł. Istnieją jednak inne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł. Do czynników tych można zaliczyć takie kwestie jak:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • palenie wyrobów tytoniowych,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • ale również spożywanie alkoholu,
  • czy też uwarunkowania hormonalne.

Nieświeży oddech jest najczęściej związany z chorobą dziąseł. Bakterie jamy ustnej obecne w jamie ustnej uwalniają gazy chemiczne zwane lotnymi związkami siarki, które mają silny zapach. Nieświeży oddech może również pochodzić z płytki bakteryjnej, która gromadzi się na języku. Kiedy płytka nazębna i kamień nazębny są usuwane z zębów i języka za pomocą regularnego szczotkowania, nitkowania i profesjonalnego czyszczenia zębów,  nieprzyjemny oddech można wyeliminować .

 Choroba dziąseł jest dość powszechna , ale nie poprawia się bez poprawy nawyków higieny jamy ustnej i profesjonalnej opieki stomatologicznej. Zwykle osoby z chorobą dziąseł uwidaczniają się,  gdy ich dziąsła zaczynają krwawić, podczas szczotkowania lub też nitkowania zębów . Jeśli problem będzie się powtarzał, prowadzi to do większego stanu zapalnego, a dziąsła zaczynają się cofać.

Ostatecznie choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów.

To może nie być jednak najpoważniejszy problem.

Choroba dziąseł jest ściśle związana z cukrzycą typu 2 i może również zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Choroba dziąseł może być oznaką ogólnego stanu zdrowia twojego ciała, ale zaczyna się od jamy ustnej. Podejmij teraz kroki, aby odpowiednio szczotkować i nitkować. Jeśli uważasz, że możesz mieć chorobę dziąseł, umów się na wizytę u dentysty tak szybko, jak to możliwe . Choroba dziąseł jest leczona przez usuwanie płytki nazębnej podczas regularnych wizyt u dentysty, przyjmowanie leków na receptę w celu zabicia bakterii powodujących chorobę, a czasem operację  w celu zatrzymania choroby lub zastąpienia kości utraconej z zaawansowanych stadiów .

Podsumowanie

Kiedy mówimy o “chorobie dziąseł”, w rzeczywistości chodzi nam o zapalenie dziąseł. Zapalenie dziąseł, które jest chorobą dziąseł we wczesnym stadium. Jak wcześniej wyjaśniono, stan zapalny występuje, gdy żywe tkanki zostały uszkodzone. W kontekście choroby dziąseł uszkodzenie jest często spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej na powierzchni zęba, wzdłuż linii dziąseł.

1 thought on “Choroby dziąseł

  1. Niestety, ale brak dbania o dziąsła prowadzi do stanów zapalnych lub paradontozy. Jeśli dziąsła zaczną się cofać, to osłabieniu ulegną zęby, które w końcu mogą wypaść. Warto uważać palenie papierosów i picie kawy, zbyt duże ilości skutkują powstaniem kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz